Haber

Kazakistan’ın bağımsızlığının 31. yıl dönümü OMÜ’de kutlandı

Kazakistan’ın bağımsızlığının 31. yılı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğrencileri tarafından düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

OMÜ Uluslararası İlişkiler Birimi Uluslararası Öğrenci Ofisi ve Uluslararası Öğrenci Topluluğu tarafından OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Kazakistan’ın tarihi hakkında bilgi verildikten sonra Kazak şarkıları söylendi, geleneksel Kazak dansları icra edildi ve şiirler okundu.

OMÜ Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu burada yaptığı konuşmada Kazakistan’ın bağımsızlığının yıl dönümünü kutladı.

21. yüzyılın Turan Yüzyılı olduğunu belirten Kurşunoğlu, “Bu, Türk halklarının kültürel, siyasi, ekonomik ve askeri yönden güçlenme çağıdır. Bu gücün var olmasını ve daha da gelişmesini diliyoruz. Çalışıyoruz.” söz konusu.

OMÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bekir Şişman ise üniversite olarak yabancı uyruklu öğrencilere önem verdiklerini belirtti.

Türk dünyasından OMÜ’ye gelen öğrencilerin Türkiye’nin ortasındaki ülkeleri ile dostluk köprüsü kurduklarını vurgulayan Şişman, “Kazakistan ve Türkiye aynı kültür ve tarihten beslenen dost ülkelerdir ve dostluk sonsuza kadar sürecektir. ülkene dönersen, sen de bu ülkenin temsilcisi olacaksın, eminim ki elinden geldiğince yaşayacaksın ve hayatta kalacaksın.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu